KbhDK
Forside Nyheder Love Shop annoncerer koncert i Store VEGA 3. maj

Love Shop annoncerer koncert i Store VEGA 3. maj

Love Shop annoncerer koncert i Store VEGA 3. maj

VEGA og Live Nation præsenterer LOVE SHOP: BLUES DANMARK 3. MAJ 2024 STORE VEGA Da Love Shop tidligere

Lige nu læser andre

VEGA og Live Nation præsenterer

LOVE SHOP: BLUES DANMARK

3. MAJ 2024

STORE VEGA

Læs også

Da Love Shop tidligere på året annoncerede, at de ville spille seks koncerter på Hotel Cecil i efteråret 2023, gik der kun et par timer før der kunne meldes udsolgt til de første to koncerter. Kort tid efter kunne der meldes udsolgt til alle seks shows. Nu følger det legendariske orkester op med en koncert på deres hjemmebane, Store VEGA, den 3 maj 2024.

Love Shop har netop udgivet singlen “Synd Og Skam”, der er forløber for albummet ”BLUES EUROPA”, der udkommer den 13. oktober. Albummet er et fragmentarisk samlende album om nutid, fortid og fremtid baseret på personlige glimt fra frontmand Jens Unmacks liv. Det er sammenstød og paradokser. Begejstret blues. Triumferende melankoli. For selv om alt virker til at køre af sporet, ånder Love Shop for at være til stede her og nu. 

Billetpriser: 350 kr. + gebyr

Billetsalget starter 8. september kl. 10:00 via vega.dklivenation.dk og ticketmaster.dk

Live Nation presale starter torsdag 7. september kl. 10.00 (23 timer) for Live Nation nyhedsbrevsmodtagere og på livenation.dk

Læs også

Ads by MGDK